Чим відрізняється утилізація від переробки відходів?
На перший погляд, утилізація й перероблення відходів можуть здатися синонімами. Адже обидва процеси, утилізація та переробка сміття, стосуються поводження із залишками використаних речей чи матеріалів. Проте насправді між ними є суттєва відмінність.
Утилізація — це широке поняття, яке охоплює різні методи поводження з відходами. Мета утилізації може бути різною, наприклад, зменшити шкідливий вплив відходів на довкілля, отримати енергію або видобути зі сміття корисні матеріали.
Натомість переробка це один з методів утилізації, що перетворює відходи на нові матеріали. Вона зменшує кількість сміття, що потрапляє на звалища, і зберігає природні ресурси.
Але чи всі ми насправді розуміємо сутність цих процесів? Розкриємо тонкощі, що ховаються за цими поняттями, і розберемося, чим відрізняється утилізація від переробки відходів.
Що таке переробка відходів?
Якщо коротко, то перероблення — це спеціальна сортувально-відновна обробка вторинної сировини, отриманої зі сміття. Його мета — повернути вторсировину у виробничий ланцюжок.
Наприклад, пластикову тару після сортування в окремі ємності для відходів перетворюють на гранули для виготовлення нових виробів. Біомасу з органічних відходів переробляють на біопаливо та добрива. А папір та картон після дроблення й очищення знову перетворюють на паперову масу.
Переробка — екологічно доцільна та економічно вигідна. Вона зберігає природні ресурси й стимулює ринок вторсировини.
Варіанти переробки сміття
Сьогодні використовують різні варіанти перероблення, й один із найбільш поширених це компостування органіки. Наприклад, завдяки бактеріям і грибкам кухонні відходи стають добривом і збагачують ґрунт, зменшуючи об’єм сміття.
Пластикові пляшки та паковання після сортування пресують і переплавляють на нові вироби. Таким чином пластик отримує "друге життя".
Скло також переробляють наповну: його подрібнюють на шматочки та знову переплавляють на посуд чи скляну тару.
Папір і картон, наприклад, піддають деполімеризації — їх розщеплюють на целюлозні волокна на глюкозу, яка є основним будівельним блоком целюлози, для виробництва нової паперової продукції. Такий метод використовують, щоб отримати папір вищої якості.
Для перероблення потрібно менше енергії. Наприклад, виробництво алюмінію з бокситу споживає величезну кількість енергії — близько 14 000 кВт-годин на тонну алюмінію. Перероблення ж алюмінію потребує лише 5% енергії, від необхідної для виробництва нового алюмінію.
Що таке утилізація відходів?
Натомість утилізація охоплює різні методи поводження з відходами. Мета утилізації може бути різною, залежно від конкретних обставин. Деякі з цілей утилізації включають зменшення шкідливого впливу сміття на довкілля, отримання енергії з відходів та видобування корисних матеріалів зі сміття.
Наприклад енергію від спалювання сміття використовують для отримання тепла чи електрики. Така утилізація зберігає довкілля від сміття й одночасно видобуває з нього максимум користі.
Ефективна утилізація — запорука сталого розвитку, адже дає змогу замкнути цикл від виробництва до утилізації.
Варіанти утилізації сміття
То що включає в себе утилізація відходів? Один з варіантів і прикладів утилізації — те ж компостування органіки. Під впливом мікроорганізмів харчові відходи перетворюються на родючий ґрунт. Це повертає йому поживні речовини.
А тепер поглянемо на найбільш поширені варіанти того, як відбувається утилізація відходів:
- захоронення відходів на спеціалізованих звалищах зменшує вплив на навколишнє середовище;
- спалювання: відходи спалюють на сміттєспалювальних заводах, щоб отримати енергію;
- компостування: органічні відходи перетворюють на родючий ґрунт;
- піроліз: відходи нагрівають без доступу кисню, щоб отримати газ, рідке паливо і твердий залишок;
- плазмова газифікація: відходи перетворюють на газ за допомогою плазми.
Приклад утилізації — це й будівельне сміття після дроблення, яке використовують для підсипання доріг.
Відмінності між переробкою та утилізацією відходів
Що ж, а тепер з'ясуємо головні відмінності, якими відрізняються між собою утилізація та переробка.
Перероблення — це отримання нової сировини з відходів, розподілених в контейнери для сортування сміття й подрібнених і відновлених після такого сортування. Його мета — видобути корисні компоненти, як свинець, кадмій, нікель, марганець, цинк, літій та кобальт, які містяться у використаних пристроях для живлення, зібраних у контейнери для батарейок.
Утилізація — це використання відходів з максимальною користю. Це може бути не лише перероблення, а й використання енергії відходів, як, наприклад, під час спалювання.
Перероблення зменшує кількість сміття, яке потрібно утилізувати, а процес утилізації зменшує кількість сміття, яке потрібно захоронювати.
Перероблення може бути більш ефективним, ніж утилізація, для деяких видів відходів. Про що йдеться в цьому випадку і який процес мається на увазі під утилізацією відходів? Наприклад, спалювання паперу на сміттєспалювальному заводі виробляє енергію, але при цьому знищує цінний ресурс — целюлозні волокна. Перероблення ж дає можливість отримати новий папір.
То утилізація чи переробка — який же спосіб кращий?
Це залежить від типу відходів та наявної інфраструктури. Перероблення краще підходить для сміття, яке можна легко перетворити на нові матеріали, наприклад, папір, пластик, метал та скло.
Утилізація підійде для відходів, які неможливо переробити, наприклад, органічні та небезпечні відходи.
Переробка та утилізація відходів — важливі екологічні й економічні процеси. І розуміння різниці між ними, а також запроваджена практика використовувати окремий контейнер для роздільного збору сміття необхідні для ефективного планування поводження з відходами у містах, на підприємствах чи приватних господарствах.